NOC nedir?

Genellikle NOC olarak adlandırılan bir ağ operasyon merkezi, karmaşık BT ağlarının 7 gün 24 saat izlendiği merkezi bir yönetim konumudur. NOC’ler, ağları, sunucuları, uygulamaları ve web sitelerini kapsayan yüksek kullanılabilirlik gerektiren BT altyapısına sahip herhangi bir kuruluş tarafından gereklidir. NOC teknisyenleri, optimum performans ve çalışma süresi sağlamak için 24 saat gözetim, bakım, destek ve sorun giderme sağlar.

Kurumsal girişimlerden kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar NOC’ler, birçok sektörde kullanılmaktadır. Bir kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak, teknisyenler bir veri merkezi veya şirket ofisi içindeki bir NOC komuta ve kontrol odasından veya ayrı, özel bir NOC tesisi içinden çalışabilir. Bir NOC kullanmanın karmaşıklıkları ve maliyetleri nedeniyle, bu kritik işlev, bir kuruluşun BT operasyonlarını desteklemeye hizmet edecek özel bir NOC servis sağlayıcısına dış kaynak kullanıldığında genellikle daha ekonomiktir.

Bir NOC’nin Sağladığı Hizmetler

Yüksek sistem kullanılabilirliği istiyorsanız, esnek bir metrik grubunu güvenilir bir şekilde izleyebilen ve uyarabilen altyapı izleme araçlarına ihtiyacınız vardır. Bu metrikler, altyapınızın günlük sağlığını ölçer. İyi tasarlanmış ağ altyapısı genellikle sorunsuz çalışır; örneğin, bant genişliği aşırı doygunluğu bir kesintiye yol açan aşırı gecikme yaratana kadar.

NOC, altyapı olaylarını tespit etmek ve düzeltmek için izleme hizmetleri sağlar. Bu hizmetler aşağıdakilerin sağlığını ve kullanılabilirliğini izlemeyi içerir:

 • Ağlar
 • Yönlendiriciler ve Anahtarlar
 • Sunucular
 • Uygulamalar
 • Web siteleri
 • Güvenlik duvarları
 • VPN Tünelleri
 • Kablosuz Erişim Noktaları
 • LAN / WAN / MAN
 • Güç ve tesis sistemleri

Mikron Bilgisayar profesyonel NOC teknisyenleri ağ altyapınızı izlemek için 7/24 hizmetinizdedir . Ek katman-1 iyileştirme hizmetleri ile, hataları ve bozulmaları önlemek için çalışacaklar, sorunları maliyetli kesinti süreleri haline gelmeden ve sorunları en aza indirmeden önce çözeceklerdir.

Kesintiler kaçınılmazdır. En az beklenen zamanda ve en rahatsız edici zamanlarda meydana gelirler. NOC’niz bu kesintileri ele almaya hazırdır ve işte bu aşamada 1. kademe kesintinin giderilmesinin üstesinden gelirsiniz. NOC’lar ağ kesintilerini önlemek ve düzeltmek için tetikte. Bu, sunucularınızı yeniden başlatmayı, ağ arabirimlerini sıfırlamayı, çökmüş uygulamaları yeniden başlatmayı ve sorunları hızlı bir şekilde çözmek için uzak sistem triyajı başlatmayı içerir.

NOC

Netowrk Operation Center

NOC’ların Sağladığı Hizmetler – Ne Yaparlar ve Yapmazlar

 

Ağ güvenliği

Açıkça söylemek gerekirse, bir NOC, özel bir güvenlik izleme kaynağı değildir – güvenlik operasyon merkezleri (veya SOC’ler) bunun içindir . Bununla birlikte, 7 gün 24 saat izlenmesi sayesinde güvenlik operasyon merkezleri için ileri bir koruma görevi görür. NOC’ler, güvenlik duvarlarından ve güvenlik izleme cihazlarından gelen güvenlik uyarılarını izleyebilir ve bunlara yanıt verebilir. Örneğin, bir NOC kredi birliği ATM’leriyle entegre olabilir ve sistem doğrulamaları makine kesintilerini veya ATM gözden geçirme işlemiyle ilişkili olası kurcalamayı tespit edebilir. NOC, olay meydana geldikten sonraki saatler yerine dakikalar içinde yanıt vermesi gerekenleri bildirebilir ve böylece daha fazla kayıpları hafifletebilir.

NOC, doğru olmayan bir şey için ilk uyarı olabilir. Örneğin, ağ izlemeniz aşırı başarısız girişleri, açık arka kapılar için bağlantı noktası taramasını veya güvenlik duvarı ihlali girişimlerini algılayabilir. Botlar ve her türlü kötü amaçlı yazılım arka kapıdan veya güvenlik duvarı üzerinden girebilir. Ağ izleme, proaktif ağ izleme yoluyla bilinen mevcut tehditlerle karşılaştırmak için erişim ve kullanıcı davranışını algılayabilir. Dolayısıyla, NOC’ler güvenlik hizmetleri sunmazken, izleme ve uyarıları uygun güvenlik görevlilerine iletilebilecek kırmızı bayraklar oluşturabilir.

Yardım Masaları

Yardım masalarına gelince, önemli bir ayrım ve ana fark , bir yardım masasının son kullanıcılarla etkileşime girmesidir; NOC, BT personeli ile etkileşime girer. NOC, BT ekibinin sistem istikrarı için güvendiği hizmet ortağıdır.

Yani, tüm bu üst düzey destek yeteneği önemli bir soruya yol açar: NOC teknisyenleri için BT becerileri boşluğunuzu kapatması için işe almalı, eğitmeli ve yüksek maaşlar ödemelisiniz. Bir iş yürütüyorsanız, muhtemelen ek maaş tahliyesi ve eğitim maliyetlerini istemezsiniz. Teknolojiyi edinmekten ve teknolojiye ayak uydurmaktan bahsetmiyoruz bile. Bunun yerine Mikron Bilgisayar güvencesi ile çok daha uygun maliyetlere bu desteği alabilirsiniz.

NOC Hizmetlerinde Neden Dış Kaynak Kullanmalısınız? Uzaktan İzleme ve Kurum İçi İzleme Avantajları

Donanım ve yazılım bakım maliyetleri sadece başlangıçtır . Personelin uyarılara yanıt vermesi için çalışma saatleri dışında ve hafta sonları çağrı yapmasını istemek, moral ve iş verimliliği konusunda ciddi sıkıntılara neden olabilir. Rahatsızlık alarmları ve uyarıları nedeniyle tükenmişlik ve potansiyel kayıtsızlık ücrete eklenir. Tükenmişlik bir yana, ağ izleme yazılımınız zayıf yaşlanıyor olabilir. Yeni olduğunda bile, şirket içi izleme sisteminizde, kuruluşunuzun benzersiz ağ izleme ihtiyaçlarını karşılamak için gereken yeteneklerden ve özelleştirmelerden yoksun olabilir.

NOC hizmetlerini dış kaynak kullanımının ilk 6 avantajı

 • Ağınız daha az kesinti süresi yaşayacaktır. Uzmanlarımız zarar verici kesintiler haline gelmeden önce tespit ederler.
 • Kesintiler meydana geldiğinde, derhal ve günün her saatinde adreslenir.
 • İnsanlar, zaman ve kaynaklar açısından operasyonel maliyetleriniz daha düşük ve öngörülebilir olacaktır.
 • BT desteğiniz ve ağ personeliniz, projenizi, iş verimliliğinizi ve büyüme hedeflerinizi karşılamak için daha fazla görev açısından kritik destek yapmak için serbesttir.
 • Mikron Bilgisayar NOC ekibi, bugün personelinizi rahatsız eden rahatsız edici uyarıları en aza indirecektir.
 • NOC ekibimiz, sistemlerinizi dikkate almadığınız yollarla izleme uzmanlığı ve deneyimiyle altyapınızı 7 gün 24 saat göz önünde tutuyor.

NOC Hizmetlerinin Dış Kaynak Kullanım Avantajları

Araştırma yapın ve NOC hizmetlerinin dış kaynak kullanımının aylık maliyetini, NOC’ye sahip olmama veya kurum içinde her şeyi yapma fiyatıyla karşılaştırın. Kesinti , çalışan maaşları, eğitim ve ciro için gelir kaybını hesaba kattığınızdan emin olun .

Toplu olarak, ekipmanı korumak için uygun bir tesiste (uygun soğutma, güç yedeklemesi, acil yangın söndürme, vb.) Personel, donanım, yazılım sağlama ve gerçek NOC merkezini barındırma maliyeti milyonlarca dolara mal olabilir.

Kuruluşunuz web’e ve Bulut’a yoğun bir şekilde yatırım yapıyorsa, bir NOC’ye sahip olmamanız bir seçenek değildir. Ağ kesintisi maliyetli ve yıkıcı olacaktır. Son yapılan araştırmalarda sunucuların bir saatlik kesintisi binlerce dolarlık işlem kaybına sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.

 1. Karmaşık Ağ Ortamınızı İzleme Özelliği

Bu yetenek sadece geleneksel veri merkezi altyapısını değil, aynı zamanda daha modern sanal, dağıtılmış, bulut tabanlı ortamları ve aradaki tüm ortamları da içerir. Eski ekipman ve mevcut işlemler de desteklenmelidir çünkü hala onlara güveniyorsunuz ve çalışıyorlar.

 1. Sentetik İşlem Yapabilme

Sentetik işlemler, sisteminizin hem hazır olup olmadığını hem de çalışabilirliğini test eder. Bu işlem yetenekleri genellikle ticari izleme yazılım platformlarının kapsamı dışındadır ancak biz bunu sağlıyoruz.

 1. NOC’nin sizi nasıl uyardığı konusunda esneklik

Biz, sizlere kimin bilgilendirilmesi gerektiğine ve sorunun ciddiyetine bağlı olarak çeşitli araçlar içeren uyarı seçenekleri sunuyoruz.

Mikron Bilgisayarın sağladığı NOC çözümü, dahili çalışma saatlerinizi, tatillerinizi ve çağrı üzerine çalıştığınız saatleri ayarlayabilir. Zamana veya süreye dayalı eşikler etrafında oluşturulmuş bildirim gecikmelerini destekler ve bilinen bakım aralıkları sırasında uyarıyı askıya alabilir.

 1. Katman 1 İyileştirme

İzleme ve algılama, ağınızı canlı ve iyi durumda tutmanın yalnızca ilk adımlarıdır. NOC’nin görevi kesintileri önlemektir (ve kesintiler meydana geldiğinde sizi tekrar çevrimiçi duruma getirmektir). Sorun giderme ve sabitleme kesintileri ile bozulmalarının geçmiş performansına sahip bir NOC çözümü sağlıyoruz.

 1. 7×24 Çağrı Desteği

7×24 destek ve hızlı tepkinin sizin için önemli olduğunu düşünüyoruz ve sizlere 7×24 destek veriyoruz.

Detaylı bilgi ve demo talebi için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial