...

Fortigate Firewall Temel Kurulum

Fortinet Fortigate firewall modellerinde tek internet hattı olan basit yapılar için internete çıkabileceğiniz, dışarıdan sizin networkünüze gelebilecek olan saldırılara karşı koruma sağlayabileceğiniz bir yapı kuracağız. Daha detaylı kurulumlar için diğer makalelerimizi inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gerekli fiziksel bağlantıları yaptıktan sonra, default olarak gelen https://192.168.1.99 adresinden, Kullanıcı adına admin, şifreyi boş bırakarak erişim sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde belirtildiği gibi, giriş yaptıktan sonra Interfaces -> WAN adımlarını takip edin.

Eğer internet sağlayıcınız, PPoE ile girebileceğiniz, kullanıcı ayarlarını sizinle paylaşıyor ise, modeminizin bridge mode özelliğini aktif ederek, yukarıda belirtiği gibi ayarları girdikten sonra internet çıkışınızı sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibiyse, sonraki iki adımı dikkate almayınız. Eğer size bir IP adresi belirlendiyse, aşağıdaki 2 adımı takip etmeniz gerekiyor.

Wan ayarlarınızdan Manuel’i seçtikten sonra, internet sağlayacınızın size vermiş olduğu ip ve subneti yukarıda işaretli olan alana giriyoruz.

Static Routes eklememiz gerekiyor. Static routes eklemezsek, internet çıkışını sağlayamayız. İnternet sağlayıcınızın size verdiği, Gateway adresini yukarıda belirtildiği gibi firewallunuza tanıtmanız gerekiyor. Bu adımdan sonra internet erişiminiz sağlanacaktır.

 

Interfaces -> LAN ayarlarına girdikten sonra yukarıda işaretli alandan, Firewallunuza erişim IP’nizi ve gatewayinizi belirleyeniz.

Eğer 192.168.1.1’den farklı bir gateway belirlediyseniz, yukarıdaki işlemi yaparak gatewayinize uygun DHCP ile dağıtılacak IP aralığınızı otomatik olarak belirleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek@mikronbilgisayar.com adresinden iletisime geçebilirsiniz.

Fortigate firewall temel kurulum gibi video ve makaleler için sitemizi ve YouTube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AHMETCAN KUŞ

Leave A Comment