...

Fortigate Two Factor Authentication Email Ayarları Nasıl Yapılır?

Fortigate Two Factor Authentication Email Ayarları Nasıl Yapılır? – MFA

Fortinet Fortigate firewallumuzda Two Factor Email Authenticationı aktif edebilmemiz için öncelikle mail servislerimizin düzgün çalıştığından emin olmamız gerekiyor. Bunun için fortigate’in kendi servislerini ya da Custom Service ekleyerek kullanabilirsiniz. Fortigate ile Office 365 mail ayarlarını aşağıdaki görselleri takip ederek yapabilirsiniz.

System->Settings sekmesinden Email Service bölümüne gelerek isterseniz Fortinetin kendi default servislerini kullanabilirsiniz ya da Use custom settings’e tıklayarak SMTP Server bölümüne smtp.office365.com Port kısmına 587 yazıp Authentication’ı aktifleştirip gerekli mail kullanıcı adı ve şifrelerinizi girerek STARTTLS’i seçtikten sonra Apply butonuna

Bu işlemi yaptıktan sonra User&Authentication -> User Definition bölümüne gelip Create New butonuna basarak kullanıcı oluşturabilirsiniz ya da mevcut kullanıcınız üzerinde Email aktif edecekseniz eğer aşağıdaki adımları atlayıp son adıma gelerek kodu girebilirsiniz.

Create New butonuna bastıktan sonra User Type olarak Local User seçiyoruz.

Next butonuna basarak ilerliyoruz. Ardından kullanıcı adı ve şifre alanını dolduruyoruz.

Bu adımda ise direkt olarak Next butonuna basıyoruz.

Kullanıcıyı direkt olarak oluşturabilir ya da User Group’u aktifleştirip bir gruba dahil edebilirsiniz. Submit butonuna basarak kullanıcımızı oluşturuyoruz.

Kullanıcımızı oluşturduktan sonra komut satırı ekranını açıyoruz ve aşağıdaki komutları giriyoruz.

config user local

edit ahmetcan (username)

set twofactor email

set email-to ahmetcan@mikronbilgisayar.com (email)

next

end

Bu komutları girdikten sonra 2FA aktif edilmiş olacaktır. SSL VPN’de kullanacaksanız eğer FortiClient üzerinde kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra mailinize bir kod gelecek ve bu gelen kodu Token yazan kısma girerek giriş yapabileceksiniz.

Detaylı kurulumlar için destek@mikronbilgisayar.com adresi ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

AHMETCAN KUŞ

Leave A Comment